
Класифікація бальних танців
Бальні танці ХХ століття склалися на основі європейського танцю, в який на рубежі XIX-XX століть вдихнула нове життя африканська і латиноамериканська музична і танцювальна культура. Величезна більшість сучасних бальних танців мають африканські "коріння", вже добре замасковані технічної обробкою європейської танцювальної школи.
У 1920-ті роки в Англії при Імператорському суспільстві вчителів танців виникла спеціальна Рада з бальних танців. Англійські фахівці стандартизували всі відомі на той час танці - вальс, швидкий і повільний фокстроти, танго. Так виникли конкурсні танці, і з тих часів бальний танець розділився на два напрямки - спортивний і соціальний танець.
У 1930-1950-і роки число стандартних бальних танців збільшилося за рахунок того, що до них додалося п'ять латиноамериканських танців (у такому порядку: румба, самба, джайв, пасодобль, ча-ча-ча).
Зараз зі спортивних танців проводяться змагання. Сформувалися три програми: європейська, латиноамериканська і так звана "десятка", куди входять всі десять танців. Аматорські чемпіонати світу проводяться під егідою IDSF, а професійні - під заступництвом англійських танцювальних організацій. Найбільш престижними в світі продовжують залишатися англійські конкурси, зокрема, UK Open.
У Сполучених Штатах Америки зберігається своєрідний національний варіант як деяких бальних танців, так і проведення змагань з ним. - [словник термінів бальних танців | "American Smooth"]] "American Rhythm"
Всі бальні танці є парними. Пару складають кавалер і дама, які танцюють з дотриманням точок контакту. В Європейській програмі цей контакт щільніший. Він зберігається протягом усього танцю. У Латиноамериканської програми контакт вільніший, найчастіше здійснюється за рахунок з'єднаних рук і іноді може як взагалі втрачатися, так і посилюватися за рахунок натягнення при виконанні фігур.
Оскільки виконання бальних танців вимагає певних навичок і тренованості, їх популярність в суспільстві знизилася з плином часу. Поява твісту в 1960-х роках ознаменувала кінець парних танців. Такі танці, як вальс, танго, фокстрот і т. д. фактично перестали служити для масового розваги. В історії бального танцю відкрилася нова сторінка.
Європейська програма:
У Європейську програму (стандарт) входять 5 танців: повільний вальс (темп - 28-30 тактів в хвилину), танго (темп - 31-33 тактів в хвилину), віденський вальс (темп - 58-60 тактів в хвилину), повільний фокстрот (темп - 28-30 тактів в хвилину) і квікстеп (швидкий фокстрот) (темп - 50-52 тактів в хвилину).
Всі танці Європейської програми танцуются з просуванням по лінії танцю (по колу проти годинникової стрілки). Дами повинні бути одягнені в спеціальні, відповідні вимогам, бальні сукні. Кавалери повинні бути одягнені у фраки чорного або темно-синього кольору і носити краватку-метелика.
Латиноамериканська програма:
У Латиноамериканську програму входять танці: самба (темп - 50-52 тактів в хвилину), ча-ча-ча (темп - 30-32 тактів в хвилину), румба (темп - 25-27 тактів в хвилину), пасодобль (темп - 60-62 тактів в хвилину) і джайв (темп - 42-44 тактів в хвилину). З латиноамериканських танців тільки самба і пасодобль танцуются з просуванням по лінії танцю. В інших танцях танцюристи більш-менш залишаються на одному місці, хоча і в цих танцях можливе переміщення танцюристів по танцювальному майданчику з поверненням до вихідної точки або без. Плаття дам, як правило, короткі, дуже відкриті і облягаючі (відповідно до тих же вимог). Костюми кавалерів теж дуже облягаючі, часто (але не завжди) чорного кольору. Сенс таких костюмів - показати роботу м'язів спортсменів.
Класифікація танцюристів:
Щоб створити більш-менш рівноцінну конкуренцію на танцювальному майданчику, в спортивних бальних танцях введена система класів, що відображає рівень підготовки танцюристів і система вікових категорій, що розподіляє танцюристів по вікових групах. Для виходу на перше змагання їм привласнюється один з найнижчих класів (Hobby або Е), який вони згодом можуть змінити на більш високий, зайнявши на змаганнях певні місця і заробивши певні очки. У нижчих класах дозволено танцювати не всі танці і в повному обсязі елементи. Вищий клас майстерності у любителів М клас.
Класифікація танцюристів по рівню підготовки:
Hobby клас
Hobby - стартовий клас в якому виконуються тільки 4 танці: повільний вальс, квікстеп, ча-ча-ча і джайв. Набір елементів обмежений найосновнішими рухами.
Той же термін може бути використаний в дещо ширшому значенні. В такому випадку він застосовується до початківців дорослим спортсменам, які бажали б танцювати більшу кількість танців і з великим набором рухів. Часто в цьому випадку організатори змагань взагалі не вводять обмежень по костюмах і виконуваним елементам. Такий Hobby клас має напівофіційний статус.
Е клас
Наступний клас, який теж може бути стартовим. У ньому виконуються повільний вальс, віденський вальс і квікстеп в Європейській програмі і ча-ча-ча, самба і джайв - в Латиноамериканській.
D клас
Включає в себе вісім танців. Повільний вальс, танго, віденський вальс і квікстеп - Європейська програма. Самба, ча-ча-ча, румба, джайв - Латиноамериканська.
С клас
Включає в себе всі десять танців. Повільний вальс, танго, віденський вальс, повільний фокстрот і квікстеп - Європейська програма. Самба, ча-ча-ча, румба, пасодобль і джайв - Латиноамериканська. З цього класу зазвичай починається серйозна кар'єра танцюристів
Далі йдуть класи B, A, S і M. До B класу танцювальні пари за правилами регіональних федерацій танцювального спорту обов'язково виконують програму 10 танців в C класі, а з класу B вони можуть виступати в різних видах: європейській програмі, латиноамериканській програмі або десяти танців .
Класифікація танцюристів за віковими групами:
* Діти - старшому в поточному році виповнюється 6 років і молодше
* Ювенали 1 - старшому в поточному році виповнюється 7-9 років
* Ювенали 2 - старшому в поточному році виповнюється 10 - 11 років
* Юніори 1 - старшому в поточному році виповнюється 12 - 13 років
* Юніори 2 - старшому в поточному році виповнюється 14 - 15 років
* Молодь - старшому в поточному році виповнюється 16 - 18 років
* Дорослі - старшому в поточному році виповнюється 19 - 34 роки
